Amerikan club  

•  Home  •  Downloads  •  Your Account  •  Forums  •

Modules
· Ana Sayfa
· Forumlar
· Siteye Reklam ver
· Siteyi Oner
· Uye Paneli
· youtube
Sitelerimiz
Garaj Ekipmanlari
Sitelerimiz

PHP-Nuke Thailand

MECHWARRIOR4.NET
MECHWARRIOR4.NET

©2006 amerikancilar.com

googleadsense
amerikancilar.com :: View topic - 4 barrel holley karbüratör arýyorum
 Forum FAQ  •  Search  •  Memberlist  •  Usergroups   •  Register  •  Profile  •  Log in to check your private messages  •  Log in

Google

4 barrel holley karbĂĽratör arĂ˝yorum View next topic
View previous topic
Post new topicReply to topic
Author Message
gladiator1155

PostPosted: Sun Oct 16, 2005 3:10 am Reply with quoteBack to top

selam arkadaslar.ben 75 model 350cidlik pontiac ventura sj motorum icin 4 barellik temiz 2.el 600ccmlik holley ve ya edelbrock tercihim holley ariyorum.ayrica buna uygun emmemanifoldu.motor Ă–nden distiribĂ–rtĂ–rlĂĽ
yag pompasi egsantrik kapaginda.
View user's profileSend e-mailMSN MessengerICQ Number
Sitemizin tek geliri burdaki reklamlardýr,Daha iyisi için reklamlarý týklayýn...

Posted: 0 Back to top

gladiator1155

PostPosted: Tue Oct 18, 2005 8:55 pm Reply with quoteBack to top

72camaro wrote:
ya anladýgým kadarýyla motorun buýck, manifold bulmak
icin bi hayli ugrasýrsýn ( gm dÖküm manifold) ancak o sekilde 4 barrel carb. takabilirsin( tabi istersen taperformance yada kennebel den alýmýnum manifold alman mümkün) sana 500 cfm edelbrock Öneririm günlük kulanýmda bir hayli rahat edersin 600 cfm vacum secondary holley de kullanabilirsin ancak 350 buýck makinasý max 4000-4200 rpm aralýgýnda dÖner ve kullanacagýmýz karbüratÖrün makina hacmi * rpm / volumetrýc efenciesy oldugunu hatýrlarsak senin iþini yaklasýk 505 cfm lik bir carb 'ýn yapacagýný anlarýz,hee 600 cfm kulanýrsak ne olur dersen 100 kmde yaklasýk %12 daha fazla benzin yakarsýn bir de unutmaki aslýnda ihtiyacýn olan 505 cfm sadece full throttle durumunda ihtiyacýn olan cfm dir sende devamlý 4000 rpm gitmiyecegine gÖre beni dinle az yakan cok kacan bi arban olsun

saygýlar
behic

uyardýgýn için cok sagol arkadaþým.fakat benim motor sanýrým buick motoru deyil gm pontiak.çünki motor numarasý 2 ile baþlýyo tam olarak bir ruhsata bakayýmda nosunu tam olarak yazayým.benim motorcuk 5000 ile 5500 devir yapýyo ve araba inan bana gitmiyor.bunun sebebide sanýrým avans ayarýnýn çok yüsek oluþu.yani 1000 devirde 45 derecelik avans sÖzkonusu.usta gercek avans verilerini bilmediyinden bana kulak sesine gÖre ayar yaptý motora.bu motor 1980 model bir chevrolet s 10
4x4 yani halk dilinde dallas üzerinde.benim þanzuman düz 3 ileri(manuell).differinsial oraný da yaklaþýk 3.12.yani baya kýsa.bide üzerinde 33x12.5x15 lasstik var ve þuanki yakýtýný sanirim deyil bir 600 cfm karbüratÖr 750cfm lik bir karbüratÖrlü bir amerikan (hammer harýç )geçemez dostum.ben 2 barrelik rochester karbüratÖrüm ile ortalama 28-32 litre süper benzin ekzozdan püskütüyorum.yani benim makina benzinle yýkanýyo desem yeri oýlur.bide motor uzun storklu motor.yani silindir çapý 97 storku da 106 (silindir block sonuna kadar Ölcümlü)piston hareketi deyil.sende bana belki þimdi 600cfm karbüratÖr Önerirsin deyilmi bir 2.5ton arlýgýndaki bir pickupa?
haa unutmadan sen gerçekten bu iþi iyi biliyorsun.bunu belirteyim.çünki bu konuda açýkça mantklý cevap vere bilen tek sen oldun.arkadaþlardan aldýgým oneriler hep büyük karbüratÖr çok benzin ve çok hava karýþýmý daha fazla beygir.bu belki japon kutularýnda geçerli fakat senin dediyin gibi sýkýþtýrma oraný ve devir falan bunlarý hiçe saydýlar hep.
bide bana bir benim makinenin avans degerlerini bulabilirsen sevinirim.Fabrika verileri
ni.kaç devirde kaç derece avans gibi.saygýlar dilerim.ve tekerlekler yola düz bassin dileyimle gÖrüþmek üzere diyorum
illetyus

PostPosted: Wed Oct 19, 2005 1:44 am Reply with quoteBack to top

Sanirim bir baska mesajda motoru kendin toplattigini yazmistin....

Motor ne durumdaydi ve toplanirken nasil yapildi..!

Yani bunu sormakdaki kastim, blogun durumu ne idi, kovanlar hasarlimiydi yada degistimi, krank in durumu ne alemde/degistimi degisti ise yenimi yada 1000 de kac.....
Pistonlar nasil, yenimi....
Yukarilara ciktikca, kapaklar nasil, kac cc., durumlari ne.....
Az kullanilmis yada "bu hala is gorur" diye saklanan parcalarlami toplandi yoksa yeni parcalarlami.....
Elektrik donanimin, zayif ise ateslemenin guclu olmasida birsey ifade etmiyor....Zira, basit bir elektronik atesleme de bile aku Amperajindan, buji kablo kalinligina kadar uygun degilse yada kotu durumda ise sonuc berbat olur...benzine yuklenirsin.
Ciddi bir atesleme sistemin varsa bunu doyurabilecek bir aku / sars sistemine ve bu ateslemenin ortaya cikardigi gucude motora kayipsiz iletecek kablo / buji tipine ihityac var.
Kisacasi tek marsda motoru calistirabilmesi, bir aku ve elektrik sistemini iyi oldugu anlamina gelmiyor.

Taa bu noktalardan tutta, motoru toplayan usta bilgi ve iscilik olarak ne durumda...buralara kadar gel....!

Egzantrik derecesi, avans ayari, manifold agzi ve sekli, karburator degeri sarfiyatinda belirli oranlarda artma yada dusme yapar bu dogru ama kovayla benzin harcayip arabanin yurumemesi kadar degil....Daha hassas sonuclar elde etmek icindir.

Bana o motorda yanlis olan yada olmamasi gereken bir seyler var gibi geldi !
Ornek olarak, ustun koru ve bilincsiz iscilige ornek olarak piston sekmanlarinin agizlarinin ayni noktaya gelecek sekilde takilmasi bile hissedilir kayiplara sebep olabiliyor.
Yukarida degindigim seylerdeki sorunlar yoksa yada giderilirse 350 makina icin kullanacagin en ideal karburator Edelbrock 500 Cfm. Performer' dir.
350 makina ile 1850 Kg. 75 Camaro yu her gun sehir icinde kullaniyorum ve yaktigim benzin en kotu !! ihtimalde bile 14.5 Lt. yi gecmiyor...ki bazi gunlerde ince hesaba vurunca 13 Lt. ye dustugum oluyor.
View user's profile
gladiator1155

PostPosted: Wed Oct 19, 2005 3:39 am Reply with quoteBack to top

illetyus wrote:
Sanirim bir baska mesajda motoru kendin toplattigini yazmistin....

Motor ne durumdaydi ve toplanirken nasil yapildi..!

Yani bunu sormakdaki kastim, blogun durumu ne idi, kovanlar hasarlimiydi yada degistimi, krank in durumu ne alemde/degistimi degisti ise yenimi yada 1000 de kac.....
Pistonlar nasil, yenimi....
Yukarilara ciktikca, kapaklar nasil, kac cc., durumlari ne.....
Az kullanilmis yada "bu hala is gorur" diye saklanan parcalarlami toplandi yoksa yeni parcalarlami.....
Elektrik donanimin, zayif ise ateslemenin guclu olmasida birsey ifade etmiyor....Zira, basit bir elektronik atesleme de bile aku Amperajindan, buji kablo kalinligina kadar uygun degilse yada kotu durumda ise sonuc berbat olur...benzine yuklenirsin.
Ciddi bir atesleme sistemin varsa bunu doyurabilecek bir aku / sars sistemine ve bu ateslemenin ortaya cikardigi gucude motora kayipsiz iletecek kablo / buji tipine ihityac var.
Kisacasi tek marsda motoru calistirabilmesi, bir aku ve elektrik sistemini iyi oldugu anlamina gelmiyor.

Taa bu noktalardan tutta, motoru toplayan usta bilgi ve iscilik olarak ne durumda...buralara kadar gel....!

Egzantrik derecesi, avans ayari, manifold agzi ve sekli, karburator degeri sarfiyatinda belirli oranlarda artma yada dusme yapar bu dogru ama kovayla benzin harcayip arabanin yurumemesi kadar degil....Daha hassas sonuclar elde etmek icindir.

Bana o motorda yanlis olan yada olmamasi gereken bir seyler var gibi geldi !
Ornek olarak, ustun koru ve bilincsiz iscilige ornek olarak piston sekmanlarinin agizlarinin ayni noktaya gelecek sekilde takilmasi bile hissedilir kayiplara sebep olabiliyor.
Yukarida degindigim seylerdeki sorunlar yoksa yada giderilirse 350 makina icin kullanacagin en ideal karburator Edelbrock 500 Cfm. Performer' dir.
350 makina ile 1850 Kg. 75 Camaro yu her gun sehir icinde kullaniyorum ve yaktigim benzin en kotu !! ihtimalde bile 14.5 Lt. yi gecmiyor...ki bazi gunlerde ince hesaba vurunca 13 Lt. ye dustugum oluyor.

Öncelikle bu güzel cevabýna ve yazýna teþekür ederim.motoruma gelince.bunu yürür vaziyette olan venturanýn üzerinden ankaradan aldým.adam arabayý Ötv diye huralýga cýkardý arabayý aldiktan sonra.bana arabanýn rektefeli dedi.ben pek inanmadýn.ve motoru burada bursada ustayla açtýk.ve gercekten rektefiyeli çýktý.fakat o güzelim motorda yag basýnç sorunu çýktý.ben yag pompasýndan þüpelendim.hemen gittim bir yag pompasý aldým.eeee tabbii sorun oradan cýkmadýda enkÖtü olan.yataklar gitmiþ.neyse yani motor sogukken yag basýncý var ýsýndýmmý yag basýncý rolantýnde 0.4 bara düþüyordu.motoru sadece ust kýsmýný retefe gÖrmüþtü anlýyacagýn.yani allah arkadaþlara akýl versin.ben Ögle biriyimki.tek sekman atsam bile motora yataklarý mutlaka yenilerim.eee geldik iþin zor tarafýna.ya bu chevroletçiler ne þanslý ya.bende tabbi toy bir amerikancý olarak pontiaca batulýverdim.ya bir sor bakalým parça durumunu deyilmi ama.ehh pistonlar 1000de 40.krankta 1000de 30 cýktý.fakat iþin kÖtü yanýda krank taþlanmasý gerekiyordu.ve ben ve unstam.inanýrmýsýn.pontiaca 1000de 40 yatak yok denince.diri diri mezara gÖmüldüm.bide makinaya 3 ay Öncesi 2.200 ytl saymiþtim.þanzuman ve faturalý.neysen yine motor aramaya kalktým.yatak yok.yeni kranga adamlar yaklaþýk 950ytl çekiyor.dedim bu kez chevrolet big blog olacak.araþtýrdým.buldum.454 chevy 68model.adadan amca 4500ytl cekti.bide makineyi toplayacak.yani komple yeni olacaktý.motor yanmýþ bir arabanýn üstündeymiþ.pistonlar bile erimiþ.ya ne adamlar yar.ben almadým tabii.taaaki bursada rektefeci beni arayana kadar.sakýn motor arama.aldýgýn motor bundan iyimi olacak diye evet mantýklý geldi.o son olan 1000de 40 yataklarý bulmuþ.hepsýný yaptý.pistonlar yeniymiþ dryiþtirtmrdi.kapaklar orjinal ve hiç kaynak gÖrmemiþ ve taþlanmamiþ bile.ve kapakçýda çatlak kontrÖlünden sonra sibaplarý taptýrdým.motor gaz yiyo fakat 120-130 km/h dan sonra sanki kendini geri kasýyor.bence bu dispiratÖrden.heralde fazla avans var.ama avans da vurmuyor.araba acayýp devir yapýyor.fakat bunu belirteyim.headers yok.ve eksozcu bana 56 mm lik egsoz borusu taktý ve orta susturucu lar yok sadece arkada 2 tane çýft çýkýþlý abbart sanayi tipi.ve egsosta manifoltan çýkýþ sonrasý h veya x tipi birleþým yok.egsozun uzunlugu 3-4 metreyi buluyor.acaba bundan kaynaklana bilirmi.yakýt ve gitmeyiþi.ve sen rolantinde veya motor çalýþmadan sadece marþa basýlýp avans degerlerini bula bilirmisim bana?benim motorda ustanin ayarladýgý deger 800 il2 1000 devirde 45 derece.valla marþ bile zor dÖndürüyor motoru bu ayarda.yani motorun durumu dÖrt dÖrtlük ama araba gitmiyor.debraj kaçýrmýyorda bu arada.bence ateþlemede sorun.fakat.her havada hemen kapýyor motor.

hadi saygýlar dostum yollarýn hep açýk olsun
illetyus

PostPosted: Wed Oct 19, 2005 4:38 pm Reply with quoteBack to top

Anlattiklarindan benim 5 yil onceki halim gozumde canlandi... Laughing

Yani her ne kadar daha once 5 - 6 tanesi ile bogustuysamda Smile bu arabayi aldigim zaman cebimde cok cok az bir para kalinca motoru sifirlamak icin kullandigim yontem yeni parcalarla degil, bulunabilen en iyi durumdaki cikmalarla yapmakti...!

Ancak bir fark var.....Ben isi gucu tatil edip motor arabanin uzerine konuncaya kadar 12 gun boyunca ustanin yaninda ciraklik yaptim......

Sebep su : ambalaji acarak takmadigin her parca calisma omru ve performansindan kaybetmis olarak eline ulasir.
Istanbulda bile bazen, elindeki Amerikan motoru icin gerekli olan parcayi bulamadigin zamanlar olabiliyor...ki bu parcalari cikmacilardan topladigin zaman isin icine satanlarin ve ustalarin bilincsizligide eklenince birbirine cok benzeyen ama aslinda uygun olmayan parcalari takmak yada kullanmak da giriyor.....

Ornek :
benim motorun pistonlari degisecegi sirada gercekden iyi durumda gorunen tam bes takim geldi.......
5 X 8 = 40 adet piston. Baktigin zaman iyi durumdaydilar evet....
Ancak tek tek inceledigim zaman 40 adet pistonun icinden gercekden hatasiz ve uygun capta olan sadece 6 tane cikabildi......iki gun daha aradikdan sonra diger 2 taneyi bulduk...!

Kapaklarin original olmasi daha once hic taslanmamis olmasi seni aldatmasin.....

Cok fazla detaya inip uzatmak istemiyorum ama, her zaman icin ustalarda bulunan "yoklukda bile toplar adam ederim" psikolojisi az cok hepsinde vardir......Ve bu mantikla hareket edildiginde hele birde sen isin basinda degilsen "gormedigin ve emin olamayacagin" cok sey olur...!!

Ben bir krank' in 1000 de 40 dan itibaren pek bir randiman verdigini gormedim acikcasi......Evet takildigi yerde doner ve is gorur, sadece o kadar.

Egzost borularin 56 mm. caplari ile fena sayilmaz. V8 350 icin kullanilacak olan ideal cap 60 mm. dir tavsiye ederim.
Borular arasinda H yada X kopruyu yaptirsan iyi olur, sendenki sorunu tamamen ortadan kaldirmaz ancak biraz daha rahatladigini goreceksin. Ama su sanayi tipi Abarth icin bisey diyemem zira o tip seyleri simdiye kadar hic kullanmadim.

Diger sorduklarin ve ayarlar icin buradan yazisma ile cok saglikli bir sonuc elde edemezsin.......Sonuc olarak gormek denemek lazim.

Bana kalirsa, senin bir gozu karalik yapip arabayi buraya getirmen ve soyle iyi bir chek-up dan gecirtmen gerekiyor.

Seni bu konuda uygulama ve parca anlaminda Behic, Istemi' ye.....
Rakamsal degerler ve hesaplama konusunda seni yine Ufuk, Behic ve Istemi uclusune emanet ediyorum..... Laughing Cunki uzun zamandir isin o taraflari ile ilgilenemedigimden sacma sapan bi seyler soylemiim sana.
Acikcasi arsivimin bile evde nerde oldugunu unuttum..... Confused
View user's profile
tayfunburc
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

PostPosted: Wed Oct 19, 2005 5:34 pm Reply with quoteBack to top

Benim tavsiyem hiç biþeyle ugrasma istemiye yani www.asperformans.com gidip bir motor sipariþi veriyorsun 4500$ civarý bütün dertlerden tasadan kurtuluyorsun yok bu bana çok gelirdersen bana alo diyorsun benim 350 sana veriyoruz. Smile
View user's profileSend e-mailVisit poster's websiteMSN Messenger
haldic

PostPosted: Thu Oct 20, 2005 9:37 am Reply with quoteBack to top

Merhaba, Okuduklarýmdan sonra yaþadýgýn soruna benzer Camaroman da da vardý. km de 1 ytl yakýyordu neredeyse ve performans anlamýnda da þikayetleri oldugunu biliyorum. Camaroman sonunda sorunun buji kablolarnýn yanlýþ takýlmasýndan dolayý oldugunu tespit etti. yanma zamanlarýný karýþmýþ ve motor kendini kasýp yakýta yüklenmiþ. Allah tan Motora biþi olmadý, bu konuda amatÖr biri olarak yorum yapamayacagým ama Camaroman'nýnda sorunun buna benziyordu sÖyliyim dedim.
Saygýlar herkese kolay gelsin sorunsuz günler, 8)
View user's profile
Mehmet_V8

PostPosted: Thu Oct 20, 2005 10:13 am Reply with quoteBack to top

ArkadaĂľ kamyoneti istanbula getirse HasanpaĂľada karakolunordaki bosch servisi ahmet memikoglu iĂľini halleder...
View user's profile
illetyus

PostPosted: Thu Oct 20, 2005 6:58 pm Reply with quoteBack to top

haldic wrote:
Merhaba, Okuduklarýmdan sonra yaþadýgýn soruna benzer Camaroman da da vardý. km de 1 ytl yakýyordu neredeyse ve performans anlamýnda da þikayetleri oldugunu biliyorum. Camaroman sonunda sorunun buji kablolarnýn yanlýþ takýlmasýndan dolayý oldugunu tespit etti. yanma zamanlarýný karýþmýþ ve motor kendini kasýp yakýta yüklenmiþ. Allah tan Motora biþi olmadý, bu konuda amatÖr biri olarak yorum yapamayacagým ama Camaroman'nýnda sorunun buna benziyordu sÖyliyim dedim.
Saygýlar herkese kolay gelsin sorunsuz günler, 8)

Evet buda ihtimaller icersinde ama tabii diger taraflar dogru ve saglamsa...
Tarkan' in o kablo yanlisligini hatirliyorum....
Farkinda olmadan gercekten ucuz atlatmisti tehlikeyi.
View user's profile
gladiator1155

PostPosted: Fri Oct 21, 2005 2:24 am Reply with quoteBack to top

valla arkadaþlar hepinize teker teker teþekür ederim.gerçektende kafayý yiyeceyim fakat þuan yeni motor için poram yok.enazýnda 2 sene arabaya fazla harcama yapmak istemiyorum.istanbula gelmek gerçekten en mantýklýsý.fakat pazar günü saft dagýttý araba.allahtan evime 5-6 kilometre varken.bide istanbula giderken olsaydý ne olurdu bilemem artýk.valla biktým arabadan fakat gerçekten ona çok para harcadým.þimdi satsam zaten 10 milyara bile zor satarým.fakat sabah ilk isþim 1 silindirdeki buji ve dispiratÖr kapagýný sÖküp 1 silindir kablosu dogru takýlýp takýlmadýgýna bakmak olacak.fakat motor rolantinde cok düzgün çalýþýyor.sarsýndý bile yok.
Post new topicReply to topic

Jump to:   

View next topic
View previous topic
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum