Amerikan club  

•  Home  •  Downloads  •  Your Account  •  Forums  •

Modules
· Ana Sayfa
· Forumlar
· Siteye Reklam ver
· Siteyi Oner
· Uye Paneli
· youtube
Sitelerimiz
Garaj Ekipmanlari
Sitelerimiz

PHP-Nuke Thailand

MECHWARRIOR4.NET
MECHWARRIOR4.NET

©2006 amerikancilar.com

googleadsense
amerikancilar.com :: View topic - Kumlama hakkinda yardim
 Forum FAQ  •  Search  •  Memberlist  •  Usergroups   •  Register  •  Profile  •  Log in to check your private messages  •  Log in

Google

Kumlama hakkinda yardim View next topic
View previous topic
Post new topicReply to topic
Author Message
UgurOguzHanULER

PostPosted: Mon Apr 07, 2014 1:25 am Reply with quoteBack to top

Merhabalar, bi amerikanimi komple kumlatmak istiyorum. Fakat bu kumlama isleminin yararli degilde zararli olabilecegini soyleyenler var. Elek gibi olur diyenler, sac dalganir diyenler vs. siz bu konuda ne dersiniz? Ayrica sulu kumlama mi kuru mu? ve Istanbul da bu isin en iyisi sizce kimdir?
Tesekkurler
View user's profile
Sitemizin tek geliri burdaki reklamlardır,Daha iyisi için reklamları tıklayın...

Posted: 0 Back to top

DOGUHAN

PostPosted: Mon Apr 14, 2014 1:55 am Reply with quoteBack to top

Maçasına güvenen kumlatır. Elek gibi araban varsa elek gibi çıkar. Az çürüklü araban varsa pas toz kir kalmaz.

Sacın dalgalanması gibi bir durum söz konusu değil. O kadar yüksek şiddet ve ısı yok. Benim kumlama işimi eski üçkağıt kaportacım yaptırmıştı ancak şu an hiçbir sıkıntısını görmedim. Yalnız kauçuk, çekomastik, lastik, cam, fiberglas gibi dolgu yapan malzemeleri sökmüyor. Sadece sacın üzerindeki boya, astar ve macunu söküyor. Bilgin olsun hocam. Kumlatacaksan da sodalama yöntemini kullanmanı tavsiye ediyorum. Sağlıcakla.
View user's profileVisit poster's websiteMSN Messenger
DOGUHAN

PostPosted: Mon Apr 14, 2014 1:58 am Reply with quoteBack to top

Unutmadan; eğer içinin temizliğini düzgün yapmazsan arabayı boyayıp döşedikten sonra bile sağından solundan kum akmaya devam eder. Çok iyi temizlemen lazım. Ben 5 arkadaşımla ortalama 4 saat kompresörle hava ve elektrikli vakum ile çekim yaptım öyle temizlendi.
View user's profileVisit poster's websiteMSN Messenger
fifaeasy

PostPosted: Fri Jan 15, 2016 10:39 am Reply with quoteBack to top

FIFA 16 has a few nice additions, but failure to fix some of the franchise’s ongoing problems, Fifa 16 Coins along with a massive focus on FUT leaves it feeling stale; especially seeing as PES seems to be scoring highly in reviews. My only fear is that with Konami allegedly moving away from console games, EA may continue the franchise without feeling the need to innovate and improve. There just isn’t enough here for me to recommend buying FIFA 16, if you already own last year’s version. If you are hooked on FUT and only really come to Cheap Fifa 16 Coins for that, then you will be well served here, but then again, what’s stopping you from continue enjoying it on FIFA 15?
View user's profile
Post new topicReply to topic

Jump to:   

View next topic
View previous topic
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum